SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Otwieramy młodemu człowiekowi drzwi do poradni zdrowia psychicznego – mówiła podczas posiedzenia podkomisji ds. zdrowia psychicznego Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak o poselskim projekcie nowelizacji Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
4 listopada w Sejmie odbyła się podkomisja zdrowia psychicznego, podczas której procedowany był projekt ustawy zwiększający dostęp osób młodych do pomocy psychologa. W gronie posłów i posłanek, przedstawicieli rządu, środowiska medycznego, rodziców, a przede wszystkim osób młodych dyskutowano nad zapisami prawnymi. Projekt ustawy został wniesiony przez Klub Koalicji Obywatelskiej, a wnioskodawczynią jest posłanka Marta Golbik.
Autorami propozycji i inicjatorami zmian są młode osoby wraz z Rzeczniczką Praw Dziecka.
Oni też wzięli udział w posiedzeniu reprezentowani przez: Nastoletni Azyl, Fundację GrowSPACE, Future Tomorrow Organisation, Youth Kindness Revolution i Cześć Ciało. Młodzież mówiła posłom o swoich oczekiwaniach, że dojdzie do uchwalenia przepisów. – Dzisiaj nie pochylacie się państwo tylko nad projektem ustawy, ale nad życiem wielu młodych ludzi, którzy potrzebują wsparcia – wskazała licealistka Marcelina Maciąg.
– Projekt ustawy mówi przede wszystkim o wartości nadrzędnej, czyli o prawie do życia, bo w momencie, kiedy młoda osoba nie ma możliwości kontaktu z profesjonalistą, to naprawdę ryzykujemy jego życiem – mówiła Monika Horna-Cieślak.
Propozycja dopuszcza, że osoba w wieku nieuprawniającym jeszcze do wyrażenia zgody na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych, tj. osoba małoletnia, który ukończyła 13 lat, będzie mogła uzyskać niezbędną pomoc. Byłoby to możliwe w przypadku doświadczenia przez małoletniego kryzysu psychicznego, także wtedy, gdy nie ma możliwości uzyskania zgody przedstawiciela ustawowego na skorzystanie z pomocy oferowanej przez psychologa, psychoterapeutę albo terapeutę środowiskowego w ramach gwarantowanych świadczeń.
Ustawa umożliwia osobie młodej, która ukończyła 16 lat uzyskać niezbędną pomoc, w przypadku doświadczenia kryzysu psychicznego. Także wtedy, gdy nie ma możliwości uzyskania zgody przedstawiciela ustawowego na skorzystanie z pomocy oferowanej przez psychologa, psychoterapeutę albo terapeutę środowiskowego w ramach świadczeń gwarantowanych. Osoba, która ukończyła 13 lat będzie mogła skorzystać z takiego wsparcia w limicie trzech świadczeń.
Według autorów proponowane rozwiązania są odpowiedzą na alarmujące i dramatyczne dane świadczące o pogarszającym się zdrowiu psychicznym i samopoczuciu osób małoletnich.
Rzeczniczka Praw Dziecka opowiedziała posłom o koncepcji proponowanych przepisów. Mają one dotyczyć tylko publicznego systemu ochrony zdrowia, nie prywatnych gabinetów. – Projekt zakłada, by osoba młoda mogła skorzystać ze świadczeń gwarantowanych, oferowanych przez państwo. By centra zdrowia psychicznego były dla nich otwarte – mówiła Monika Horna-Cieślak.
Pomoc psychologiczna opisana w projekcie zakłada sesje w formie interwencji kryzysowej i sesje wsparcia psychospołecznego. – Nie wchodzimy w terapię, w ten poziom oddziaływania na młodego człowieka, mający ingerencję w zdrowie psychiczne, tylko otwieramy młodemu człowiekowi drzwi do poradni zdrowia psychicznego. To taka pierwsza pomoc, koło ratunkowe – wyjaśniła RPD.
– Sukcesem nie jest pomóc tylko dziecku. Sukces jest wtedy, kiedy zachęcimy do procesu zmiany całą rodzinę – mówiła Rzeczniczka, wskazując na ustęp 3 ustawy. Mówi o tym, że kiedy dziecko zgłasza się do poradni zdrowia psychicznego, to rodzic ma być o tym informowany.
– Projekt ma poparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej – przekazała jego wiceszefowa Izabela Ziętka. Zielone światło daje mu także resort zdrowia, ale na oficjalne stanowisko posłowie muszą poczekać.