Nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego

psychiatria

W odpowiedzi na plany dotyczące przyszłości ochrony zdrowia psychicznego po zakończeniu programu pilotażowego Centrów Zdrowia Psychicznego odbył się Nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego. W obradach Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Weronika Snoch z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD.

Zakończenie programu pilotażowego Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) wzbudza obawy co do dalszego funkcjonowania modelu środowiskowej opieki psychiatrycznej. Dlatego też 5 grudnia z inicjatywy Fundacji eFkropka, Porozumienia na Rzecz Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Centrów Zdrowia Psychicznego oraz Stowarzyszenia Otwórzcie Drzwi, w Warszawskim Domu Technika odbył się Nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego.

W wydarzeniu uczestniczyło blisko tysiąc osób, w tym: pacjenci, ich rodziny, specjaliści, działacze społeczni oraz przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Związku Powiatów Polskich. Zebrani podkreślali, że nowe propozycje Ministerstwa Zdrowia mogą oznaczać regres w opiece psychiatrycznej i zagrożenie dla dotychczasowego modelu opartego na centrach zdrowia psychicznego.

Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka w liście kierowanym do uczestników wydarzenia podkreśliła, jak ważne jest uwzględnianie głosu pacjentów i ich rodzin w tworzeniu systemu ochrony zdrowia psychicznego tak, by podążał on za pacjentem i odpowiadał jego potrzebom.

Rzeczniczka wspomniała również o działaniach podjętych w tej sprawie w listopadzie. Zwróciła się wtedy do wiceministra zdrowia Wojciecha Koniecznego z prośbą o przedstawienie planów na dalsze funkcjonowanie modelu środowiskowej opieki psychiatrycznej dla dorosłych i Centrów Zdrowia Psychicznego. Jak zaznaczyła, zdrowie psychiczne dorosłych i dostęp do opieki zdrowotnej ma przełożenie na kondycję dzieci i młodzieży. – Jako Rzeczniczka Praw Dziecka wyrażam zaniepokojenie możliwymi skutkami tej sytuacji dla dzieci i młodzieży, których prawa i interesy jestem zobowiązana chronić – napisała Monika Horna-Cieślak.

Zdrowie psychiczne dorosłych ma przełożenie na dzieci

Podczas Kongresu przyjęto proklamację, w której zawarto postulaty dotyczące dalszego rozwoju i stabilizacji systemu opieki psychiatrycznej w Polsce. Uczestnicy podkreślali konieczność zwiększenia finansowania na psychiatrię do poziomu 6 proc. całkowitych wydatków na zdrowie, z docelowym wzrostem do 7 proc, a także utworzenia Krajowego Ośrodka Zdrowia Psychicznego, który miałby koordynować działania CZP oraz wspierać ich funkcjonowanie.

Na zakończenie Kongresu, uczestnicy przeszli pod Sejm w „Żółtym Marszu”, gdzie złożyli petycję u Marszałka Sejmu Szymona Hołowni.