SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Senacka komisji zdrowia przegłosowała poprawki zmieniające ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Upraszczają one dostęp do recept na leki bezpłatne zarówno dla dzieci do 18. roku życia, jak i seniorów powyżej 65 lat. W obradach Rzeczniczkę Praw Dziecka reprezentowała Justyna Oknińska-Janzen z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych BRPD.
Senacka komisja zdrowia obradowała 17 grudnia. Justyna Oknińska-Janzen poparła w imieniu Rzeczniczki Praw Dziecka przedstawiony projekt. W wystąpieniu odniosła się przede wszystkim do kwestii dotyczącej sytuacji pacjentów pediatrycznych. Podziękowała Ministerstwu Zdrowia za zaproponowane w tym zakresie zmiany. Poprosiła o dalsze zaangażowanie i wsparcie na rzecz poprawy sytuacji małoletnich pacjentów oraz ich rodziców i opiekunów.
Justyna Oknińska-Janzen opisała, że do Biura RPD spływają zgłoszenia od rodziców, opiekunów i lekarzy małoletnich pacjentów objętych leczeniem specjalistycznym (m.in. dzieci pozostających pod opieką paliatywną, hospicyjną). Skarżą się na wydłużoną ścieżkę dostępu do realizacji recept na leki bezpłatne dla dzieci do 18. roku życia, które dziś może wypisać wyłącznie lekarz POZ. Okoliczność ta znacznie utrudnia i wydłuża realizację przysługującego im prawa do bezpłatnych leków. Lekarze pediatrzy z POZ nie powinni również decydować czy oceniać zasadności wystawienia recepty na leki, które wcześniej zostały zarekomendowane przez lekarza specjalistę, co ma miejsce obecnie.
W ocenie przewodniczącej komisji, senator Beaty Małeckiej-Libery, procedowana nowelizacja była wyczekiwana. Ważne jest skrócenie ścieżki dostępu do recept na leki bezpłatne zarówno dla dzieci do 18. roku życia, jak i seniorów powyżej 65 lat. Za szczególnie istotne senator uznała umożliwienie farmaceutom w aptekach wystawiania refundowanych recept farmaceutycznych na zalecane szczepionki dostępne w aptece.
W opinii wiceministra zdrowia Marka Kosa, nowe przepisy są korzystne dla pacjentów, ponieważ umożliwiają dzieciom i seniorom otrzymanie recepty na lek przysługujący im bezpłatnie, niezależnie od tego, czy wypisujący ją lekarz ma kontrakt z NFZ, czy nie. Pytany o zagwarantowanie środków na realizację tej ustawy, wiceminister zdrowia zapewnił, że w budżecie NFZ są środki na ten cel.