Narzędzia do walki z przemocą wobec dzieci. Dyskusja u Rzeczniczki

gest obrony

O koniecznych zmianach w przepisach i nowych rozwiązaniach w kontekście przeciwdziałania przemocy wobec dzieci dyskutowali, zaproszeni przez Rzeczniczkę Praw Dziecka, senator Jerzy Wcisła, mec. Patrycja Kasica oraz Martyna Sontowska z Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży.

W spotkaniu 17 grudnia w Biurze RPD Martyna Sontowska argumentowała, że w Polsce, mimo istnienia Ustawy Kamilka i wprowadzenia standardów ochrony małoletnich, wciąż dochodzi do tragedii, takich jak śmierć dzieci z powodu przemocy czy zaniedbań w rodzinach.

Dlatego, przekonywała, niezbędne są dalsze kroki, w tym m.in. wprowadzenie internetowego systemu Niebieskiej Karty, wzorowanego na rozwiązaniach norweskich, by zapewnić lepszą ochronę dzieci narażonych na przemoc.

Monika Horna-Cieślak podkreśliła, że w tej sprawie trwają zaawansowane prace w resortach cyfryzacji oraz sprawiedliwości. Chodzi nie tylko o digitalizację Niebieskiej Karty, ale również wprowadzenie systemu monitorowania losów dziecka. To rozwiązania, zdaniem Rzeczniczki, niezbędne i oczekiwane. Przypomniała, że trwają także prace nad nowelizacją Ustawy Kamilka.

Mec. Patrycja Kasica zwróciła uwagę, że niezależnie od zmian prawnych, kluczowi są ludzie, którzy tworzą system. Wiele zależy np. od zaangażowania kuratora oraz od lekarzy i pielęgniarek obserwujących dziecko w placówkach ochrony zdrowia.

Senator Jerzy Wcisła, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży zwrócił uwagę, jak ważny w tej dyskusji jest głos młodego pokolenia. Podkreślił, że dzięki powołaniu Rady Młodzieżowej przy Zespole może on dotrzeć do decydentów i mieć wpływ na zmiany w prawie. Rada jest bowiem nowym ciałem doradczym mogącym współtworzyć polskie ustawodawstwo.