SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Rzeczniczka Praw Dziecka zwróciła się do Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości z prośbą o udzielenie informacji, czy w harmonogramie prac uwzględniono kompleksową analizę akt sądowych i przeprowadzenie systemowych badań w zakresie umieszczania dzieci w pieczy zastępczej z uwagi na brak porozumienia między rodzicami.
Wobec docierających do Biura RPD doniesień o umieszczaniu dzieci w pieczy zastępczej wyłącznie ze względu na brak porozumienia pomiędzy rodzicami Monika Horna-Cieślak zwróciła się 30 października do Ministra Sprawiedliwości o podjęcie odpowiednich działań w celu dokładnego zbadania tej kwestii.
– Na tym tle rekomendowałam zlecenie Instytutowi Wymiaru Sprawiedliwości (IWS) przeprowadzenie analizy akt sądowych dotyczących spraw o umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej celem ustalenia, czy w przypadku części orzeczeń jedyną przesłanką decydującą o ich umieszczeniu poza rodziną jest brak porozumienia pomiędzy rodzicami – napisała Monika Horna-Cieślak.
W odpowiedzi Rzeczniczka Praw Dziecka uzyskała informację, że resort sprawiedliwości zwrócił się do IWS o rozważenie uwzględnienia powyższego zagadnienia w planie prac badawczych Instytutu poprzedzonych badaniami aktowymi w celu zdiagnozowania zagadnienia i jego skali.
W przekonaniu RPD badania przeprowadzone w celu zdiagnozowania zagadnienia i jego skali przyczynią się do poprawy ochrony praw dzieci oraz zapewnią, że przepisy prawa będą stosowane zgodnie z dobrem dziecka.
WIĘCEJ:
Dzieci w pieczy przez brak porozumienia pomiędzy rodzicami. Potrzeba badań
Umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej w sytuacji rozstania rodziców