Nadzwyczajne spotkanie członków ENOC z polskim udziałem

Kolorowe odbicia rąk

13 grudnia 2024 r. członkowie Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka (ENOC) spotkali się na nadzwyczajnym zjeździe poświęconym przyjęciu stanowiska w sprawie bezpieczeństwa i ochrony praw „dzieci w drodze”. Rzeczniczkę Praw Dziecka, Monikę Horna-Cieślak reprezentował Adam Chmura, zastępca RPD.

W przypadku bezpieczeństwa i ochrony praw „dzieci w drodze” chodzi o małoletnich cudzoziemców z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, w tym w szczególności poszukujących ochrony międzynarodowej na starym kontynencie.

Podczas spotkania rzecznicy zgodnie przyjęli stanowisko w sprawie ochrony dzieci uchodźczych na granicach UE w kontekście wdrażania nowego europejskiego Paktu Migracyjno-Azylowego. Podkreślili, że każde dziecko pojawiające się na granicach zewnętrznych wspólnoty musi mieć zagwarantowaną możliwość skutecznego wnioskowania o objęcie ochroną międzynarodową na obszarze UE, a małoletni bez opieki – także właściwą pieczę zastępczą i należytą reprezentację prawną. Rzecznicy wezwali państwa członkowskie, by nigdy nie poddawały małoletnich cudzoziemców procedurom push-backów.

Członkowie ENOC wybrali także temat przewodni prac tej sieci w roku 2026, którym będą „Prawa dzieci LGBTQIA+”.

Piątkowe spotkanie było pierwszym, po powrocie polskiego Rzecznika Praw Dziecka do ENOC. Dla przypomnienia, z udziału w pracach sieci zrezygnował w grudniu 2023 r., tuż przed upływem swojej kadencji, poprzedni RPD, Mikołaj Pawlak.

Europejska Sieć Rzeczników Praw Dziecka zrzesza obecnie 43 niezależne instytucje rzecznikowskie z 33 państw europejskich i jest platformą wymiany doświadczeń, dobrych praktyk, rozwiązań legislacyjnych stosowanych na rzecz dzieci w poszczególnych krajach zrzeszonych w ENOC. Powrót do sieci był jednym z priorytetów pierwszego roku Moniki Horna-Cieślak na urzędzie Rzeczniczki Praw Dziecka.