Alkohol niedostępny w miejscach rekreacji dzieci i rodzin? MZ pozytywnie reaguje na wniosek RPD

alkohol

Wszelkie przepisy pozwalające ograniczyć ekspozycję dzieci na alkohol oraz ograniczające przy tym dostępność alkoholu są warte wprowadzenia do polskiego porządku prawnego – odpowiada Ministerstwo Zdrowia na postulat Rzeczniczki Praw Dziecka w sprawie zakazu sprzedaży, podawania oraz spożywania napojów alkoholowych w miejscach dedykowanych rekreacji dzieci i rodzin.

Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka 10 grudnia ubiegłego roku poprosił Ministerstwo Zdrowia o analizę możliwości zakazu sprzedaży i podawania alkoholu w miejscach takich, jak: sale zabaw, parki tematyczne, parki linowe.

Brak szczegółowych regulacji

– Jedną ze składowych systemu przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu jest odpowiednie kształtowanie otoczenia zewnętrznego, które, jeśli nie jest spójne, osłabia inne działania podejmowane na rzecz wzmacniania idei abstynencji i zdrowego trybu życia u osób młodych i dzieci – podkreślił w piśmie Adam Chmura.

Wyjaśnił, że w Ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wskazane są miejsca, w których zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych oraz te, w których spożycie jest możliwe. Zauważył jednak, że brak jest szczegółowych regulacji.

Sprzedaż alkoholu należy ograniczyć

Zgodził się z tym Wojciech Konieczny, sekretarz stanu w resorcie zdrowia. – Postulat wskazujący na potrzebę dopisania do listy miejsc, w których zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych miejsc służących bezpośrednio rekreacji dzieci i ich rodzin jak sale zabaw, parki tematyczne, parki linowe należy uznać za zasadny i godny rozważenia. Słusznie też wskazano na art. 14 ust. 2a ustawy, o zakazie spożywania alkoholu w miejscach publicznych – napisał w odpowiedzi.

Wojciech Konieczny wyjaśnił też, że miejsce publiczne rozumie się jako wszelkie dostępne powszechnie. Większość miejsc rekreacji dla rodzin wypełnia zatem definicję miejsca publicznego. – Wydaje się także, że nie ma praktyki, by tworzyć w nich miejsca sprzedaży alkoholu z możliwością spożywania ich na miejscu – podkreślił. Wyraził pogląd, że ze względu na modelowanie postaw dzieci przez ich rodziców, każdy przepis, który wyeliminuje albo ograniczy możliwość spożywania alkoholu przez rodzica przy dziecku należy ocenić pozytywnie jako potencjalnie wpływający na pożądane postawy młodych ludzi wobec spożywania alkoholu. W tym kontekście warto też zwrócić uwagę na obecność reklam napojów alkoholowych w przestrzeni publicznej, np. w restauracjach i ogródkach piwnych, w których również często przebywają dzieci.

Konsekwentna polityka

Wojciech Konieczny podkreślił, że jedynie spójna, konsekwentna i kompleksowa polityka ograniczania szkód powodowanych piciem alkoholu może przynieść założone rezultaty. Zwraca na to uwagę Światowa Organizacja Zdrowia proponując pakiet rozwiązań, które wprowadzone całościowo pozwolą na osiągnięcie najlepszych efektów. Te rozwiązania to: wzmocnienie ograniczeń dotyczących dostępności alkoholu, opracowanie i egzekwowanie rozwiązań dla kierowców pod wpływem alkoholu, ułatwienie dostępu do badań przesiewowych, krótkich interwencji i leczenia, egzekwowanie zakazów lub ograniczeń dotyczących reklamy, sponsorowania i promocji alkoholu oraz podniesienie ceny alkoholu poprzez akcyzę i politykę cenową.

Przedstawiciel MZ w korespondencji z RPD zapewnił, że postulat zmian prawa wymaga dodatkowych, pogłębionych analiz, mając na względzie obowiązujące przepisy dotyczące miejsc publicznych.

Odpowiedź MZ w sprawie alkoholu