SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Rzeczniczka Praw Dziecka odpowiedziała Ministerstwu Sprawiedliwości w sprawie projektu Ustawy o instrumentach wspieranego podejmowania decyzji.
Monika Horna-Cieślak, w zakresie swojej właściwości, nie wniosła uwag do projektu ustawy o instrumentach wspieranego podejmowania decyzji. Rzeczniczka w pełni popiera przygotowaną zmianę prawną oraz dziękuje Ministerstwu Sprawiedliwości za wszelką pracę w tym zakresie.
Projektowane przepisy mają na celu zastąpienie instytucji ubezwłasnowolnienia modelem wspieranego podejmowania decyzji. Prace nad nimi są prowadzone w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Założeniem ustawy jest umożliwienie osobom z różnymi stopniami zdolności umysłowej podejmowania decyzji w swoich sprawach, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego wsparcia w sytuacjach, gdy jest to konieczne. Model ten ma na celu promowanie niezależności osób z niepełnosprawnościami oraz ich prawa do samostanowienia.
Projekt przewiduje wprowadzenie asysty prawnej jako elementu systemu wspieranego podejmowania decyzji. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły korzystać z asysty prawnej z wyboru lub wyznaczonej przez sąd. Ustawa ma również wprowadzić instytucję pełnomocnictwa rejestrowego, które umożliwi osobom posiadającym zdolność do czynności prawnych samostanowienie w przypadku przyszłej niepełnosprawności.