Bezpieczeństwo dzieci. KGP odpowiada na apel Rzeczników

Policja

Komenda Główna Policji odpowiedziała na apel Rzeczniczki Praw Dziecka, zastępcy RPD oraz społecznego zastępca RPD w sprawie uwzględnienia w ramach Akcji Sylwester działań prewencyjnych dotyczących negatywnych skutków fajerwerków wobec dzieci i młodzieży.

Monika Horna-Cieślak, Adam Chmura oraz Jan Gawroński w swoim apelu zwrócili uwagę, że wśród młodych są osoby z nadwrażliwością słuchu i tym samym istnieje wysokie ryzyko, iż mogą odczuć negatywne skutki stosowania wyrobów pirotechnicznych. Wystrzały, huk petard są stresującym czynnikiem dla dzieci, ich rodzin, osób starszych oraz zwierząt. W pobliżu wybuchu dźwięk osiąga poziom do 175 decybeli. Przekracza to próg bólu i może prowadzić do trwałego uszkodzenia narządu słuchu.

Witajmy Nowy Rok bezpiecznie dla dzieci

– Okres świąteczno-noworoczny tradycyjnie jest czasem wyjątkowym dla milionów Polaków, dlatego działania Policji podejmowane w tym okresie, są ukierunkowane na zapobieganie zagrożeniom o charakterze lokalnym, ogólnokrajowym i międzynarodowym, w tym terrorystycznym oraz na prowadzenie działań profilaktycznych, jak również właściwą reakcję policjantów na brak przestrzegania ustanowionych ograniczeń – czytamy w odpowiedzi Romana Kustera, zastępcy Komendanta Głównego Policji.

KGP zwraca uwagę, że co roku działania o charakterze informacyjno-edukacyjnym realizowane są przez rzeczników, oficerów prasowych, za pośrednictwem środków masowego przekazu, w szczególności lokalnych mediów oraz stron internetowych jednostek organizacyjnych Policji w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas zakupów materiałów pirotechnicznych i korzystania z fajerwerków w szczególności przez dzieci i młodzież.

– Odnosząc się do otrzymanej korespondencji podkreślenia również wymaga fakt, że problematyka związana z powszechnym używaniem, w szczególności w noc sylwestrową, legalnie wprowadzonych do obrotu cywilnego tzw. wyrobów pirotechnicznych, była dotychczas przedmiotem szeregu rozważań o horyzontalnym znaczeniu, w tym odnoszących się zarówno do ochrony zdrowia ludzi, zwierząt, jak też ochrony środowiska i przyrody – wskazano w piśmie.

Policja każdego roku podejmuje szereg działań, również o znaczeniu informacyjno-edukacyjnym opierając się na przepisach obowiązującego prawa.