RPD alarmuje w sprawie lootboxów. MF rozważa zmianę przepisów

lootbox

Lootboxy to zagadnienie wielowątkowe, wykraczające poza obszar gier hazardowych. Z tego powodu Ministerstwo Finansów wystąpiło do urzędów z prośbą o informacje na temat ewentualnych działań, które zostaną przeanalizowane w kontekście zmian w przepisach – odpowiada Rzeczniczce Praw Dziecka resort finansów.

31 października 2024 r. Monika Horna-Cieślak zaapelowała do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie wieloresortowych działań, które umożliwią zapewnienie ochrony dzieciom i młodzieży przed zagrożeniami związanymi z hazardem wirtualnym.

Rzecznika Praw Dziecka pisała, że z niepokojem obserwuje doniesienia medialne na temat szerokiej i w zasadzie nieograniczonej możliwości nabycia przez dzieci w sieci tzw. lootboxów. – Jest to niezwykle popularny, również wśród młodych, uzależniający proceder, który powszechnie uznawany jest za formę hazardu. Dodatkowo martwią mnie doniesienia na temat promowania go, głównie wśród dzieci, przez znanych polskich influencerów – podkreślała w piśmie do premiera Donalda Tuska.

Lootboxy to hazard?

Skrzynki z losową zawartością cyfrową to narzędzie, które jest masowo stosowane przez deweloperów produkujących gry. Swoją działalność opierają oni na założeniu, że nie jest to hazard, gdyż każdy zakup skutkuje otrzymaniem produktu, choć często są to rzeczy bezwartościowe. Możliwość nabycia lootboxów stała się nowym sposobem na zarabianie dużych pieniędzy, wykorzystując przy tym mechanizm uzależnienia.

Obecne prawo nie uznaje lootboxów za hazard, co pozwala tego typu serwisom działać. Tymczasem wielu ekspertów podkreśla, że otwieranie skrzynki to nic innego jak gra hazardowa. Problem eskaluje, bo nieustannie pojawiają się nowe, podobne strony, wykorzystujące niejednoznaczność przepisów.

Dlatego Monika Horna-Cieślak prosiła o zmianę ustawy o grach hazardowych, by umożliwić objęcie katalogiem gier hazardowych lootboxy, uwzględniając je jako formę hazardu podlegającą zakazowi udziału osób niepełnoletnich. Pozwoliłoby to też na dodanie obowiązkowej weryfikacji wieku przy ich sprzedaży.

Odpowiedź MF

Sprawa została przekazana przez Premiera do Ministerstwa Finansów. W odpowiedzi resort zapewnił, że MF oraz Krajowa Administracja Skarbowa monitorują strony internetowe oferujące skrzynki z wirtualnymi przedmiotami pod kątem naruszenia przepisów ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. W przypadku zidentyfikowania łączenia sprzedaży skrzynek z wirtualnymi przedmiotami z ofertą udziału w grach jednoznacznie spełniających ustawową definicję gier hazardowych, domena jest umieszczana w Rejestrze domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą. Wpisanie tam domeny prowadzi do zablokowania dostępu do stron internetowych z terytorium Polski.

MF podkreśliło, że lootboxy to zagadnienie wielowątkowe, wykraczające poza obszar gier hazardowych, obejmujące aspekty z zakresu m.in. bezpieczeństwa graczy (zwłaszcza osób małoletnich), regulacji usług elektronicznych, ochrony zdrowia i praw konsumenckich. Z tego powodu resort wystąpił do innych urzędów z prośbą o informacje na temat ewentualnych działań związanych z tą problematyką, jakie w ostatnim czasie były przez nie podejmowane. Uzyskane dane mają zostać przeanalizowane pod kątem ewentualnych zmian w przepisach.

MF zwróciło też uwagę, iż Parlament Europejski zaapelował w rezolucji z 18 stycznia 2023 r. o większą przejrzystość ze strony twórców gier wideo w odniesieniu do mechanizmów typu lootbox, w tym o informowanie prostym językiem o tym, jak funkcjonują algorytmy.

Odpowiedź MF do Rzecznika Praw Dziecka ws. looboxów