SOS
Strefa dziecka
Strefa dorosłego
O rzeczniczce
Aktualności
Chciałbym zwrócić uwagę na problem dzieci z chorobami urologicznymi wieku dziecięcego, w szczególności z rożnego rodzaju formami zaburzeń trzymania moczu – napisał Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka w piśmie do Ministerstwa Zdrowia. W imieniu RPD wyraził poparcie dla stworzenia świadczenia gwarantowanego dedykowanego tej grupie, jakim jest uroterapia.
Adam Chmura, zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka w piśmie z 2 lutego do resortu zdrowia powołał się na opinię krajowego konsultanta w dziedzinie urologii dziecięce, dr n. med. Piotra Gastoła. Podkreśla on, że problem dzieci moczących się jest olbrzymi, ale praktycznie niezauważalny. Wynika to z jednej strony z ukrywania go przez chorych i ich rodziny, a z drugiej – z małej świadomości personelu medycznego. Dlatego w działaniach na rzecz dzieci z rożnego rodzaju formami zaburzeń trzymania moczu, istotną rolę odgrywa rozwój uroterapii – co wiąże się z koniecznością powstania nowego świadczenia gwarantowanego, jak i nowego zawodu medycznego – uroterapeuty.
Jednak NFZ nie wyodrębnia takiego świadczenia w swoim katalogu. Tymczasem stworzenie procedury pozwoliłoby odpowiednio ją wycenić i wprowadzić do katalogu świadczeń. Znakomicie ułatwiłoby powstawanie i rozwój pracowni uroterapii. a tym samym znacznie polepszyłoby pomoc medyczną. Dotyczy to w szczególności małych pacjentów, dla których uroterapia jest pierwszym, zachowawczym, elementem terapeutycznym.
Jak wskazują eksperci, znanych jest wiele zaburzeń oddawania moczu. Najczęściej są to zaburzenia typu nietrzymania moczu oraz zaburzenia typu moczenia. Terminem „zaburzenia typu nietrzymania moczu” określa się te związane z tzw. przyczynami organicznymi (wywołanymi chorobą narządu), a nie opóźnionym fizjologicznym dojrzewaniem.
Według danych statystycznych, w Polsce ok. 300-400 tys. osób ma problem z moczeniem nocnym. Częstość występowania zmienia się w zależności od wieku. I tak wśród 4-latków moczy się w nocy co trzecie dziecko, w wieku 5-6 lat co piąte. U 7-latków problem dotyczy co 10. dziecka. Wśród 12–15-latków problem występuje u ok. 3 proc. dzieci, a wśród dorosłych u ok. 1 proc. Dane pokazują też, że im starsze dziecko boryka się z moczeniem nocnym, tym więcej problemów natury emocjonalnej dla niego i całej rodziny.
Adam Chmura wskazuje, że przez uroterapię należy rozumieć całość działań niefarmakologicznych i niechirurgicznych ukierunkowanych na poprawę czynności dolnych dróg moczowych. Chodzi tu o edukację, zmianę nieprawidłowych oraz utrwalanie prawidłowych nawyków związanych ze spożywaniem płynów i oddawaniem moczu.
Co istotne, opóźnienie leczenia lub nieprawidłowe postępowanie stanowi duże zagrożenie dla funkcji nerek. Stąd konieczność edukacji w zakresie zapobiegania zakażeniom układu moczowego, dysfunkcji i leczenia skierowanej zarówno do pacjentów, ich opiekunów, jak i personelu medycznego.
Zastępca RPD zwrócił się do resortu zdrowia o informację czy zagadnienie dostępu małoletnich do uroterapii w ramach świadczeń gwarantowanych było przedmiotem analiz w MZ. – Proszę również o wskazanie, czy wobec stanowisk konsultanta krajowego w dziedzinie urologii dziecięcej, Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej, MZ planuje albo już podjęło działania na rzecz doprecyzowania i uzupełniania tzw. koszyków świadczeń gwarantowanych – napisał Adam Chmura.
Wystąpienie do Ministerstwa Zdrowia – uroterapia