Opieka zdrowotna też dla przedszkolaków chorych przewlekle. RPD apeluje do MZ

przedszkole

Rzeczniczka Praw Dziecka skierowała wystąpienie generalne do Ministry Zdrowia w sprawie sytuacji dzieci cierpiących na choroby przewlekłe. Zaapelowała o uregulowanie opieki zdrowotnej nad dziećmi w przedszkolu, analogicznie jak to ma miejsce w przypadku uczniów. Ich sytuacja jest już określona w Ustawie o opiece zdrowotnej nad uczniami.

– W moim szczególnym zainteresowaniu pozostaje sytuacja dzieci cierpiących na choroby przewlekłe, w szczególności w kontekście zapewniania im równych szans i równego traktowania oraz bezpieczeństwa pobytu w przedszkolu. Chodzi przede wszystkim o zapewnienia im opieki, pomocy przedmedycznej i możliwość podawania leków ratujących życie i zdrowie – zaznaczyła w piśmie z 6 listopada Monika Horna-Cieślak.

Na całe życie

Choroba przewlekła może wystąpić w każdym momencie, jednak często dzieje się to w wieku dziecięcym. Proces leczniczy wymaga zarówno od osoby chorej, jak i jej rodziny, stałego udziału i współpracy terapeutycznej oraz – co istotne – zachowania ciągłości leczenia. U dzieci choroby przewlekłe wpływają na jakość życia ich i członków rodzin, a niekiedy nawet na rozwój dziecka oraz na wystąpienie niepełnosprawności.

– Najczęściej zgłaszane do mnie problemy związane z opieką nad dzieckiem z chorobą przewleką w przedszkolu dotyczą tak powszechnych chorób jak cukrzyca, astma czy alergie. Choroby o przewlekłym charakterze są narastającym problemem epidemiologicznym i należy liczyć się z tym, że coraz więcej dzieci w wieku przedszkolnym będzie zapadać na którąś z nich – wskazała Rzeczniczka Praw Dziecka.

Do Biura RPD stale wpływają sygnały od rodziców i ich opiekunów dotyczące trudności, jakie na co dzień napotykają ich dzieci – zwłaszcza w kontekście pobytu w przedszkolu. Tym samym, mając na uwadze dobro dzieci, ich trudną sytuację oraz samych rodziców, Rzeczniczka postanowiła skierować do MZ apel o podjęcie prac nad wprowadzeniem i uregulowaniem opieki pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania w przedszkolach – z uwzględnieniem sprawowania opieki nad dziećmi przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi w przedszkolu.

Luka w przepisach

Monika Horna-Cieślak zauważa, że ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami, która m.in. reguluje kwestie sprawowania opieki nad młodymi osobami przewlekle chorymi lub z niepełnosprawnościami w szkole, nie objęła dzieci realizujących wychowanie przedszkolne, w tym tych w wieku 6 lat z przygotowaniem przedszkolnym. W ocenie Rzeczniczki brak jest przepisów określających takie elementy opieki nad dzieckiem z chorobą przewleką w przedszkolu, jak możliwość podania mu leku, zagwarantowanie indywidualnej diety czy udzielenie pomocy przedmedycznej.

Są natomiast pewne rozwiązania w zakresie pomocy pielęgniarskiej w ustawie z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Te stanowią, że w żłobku, do którego uczęszcza więcej niż dwadzieścioro dzieci, zatrudnia się przynajmniej jedną pielęgniarkę lub położną. Jednak dzieci w przedszkolach nie są objęte regulacjami prawnymi gwarantującymi możliwości sprawowania opieki przez pielęgniarkę w środowisku nauczania i wychowania albo higienistki szkolnej.

Jest zatem luka. A to, zdaniem RPD, musi się zmienić. – Mając powyższe na uwadze, zwracam się do Pani Minister z prośbą o analizę przedstawionego zagadnienia i, na jej podstawie, o podjęcie działań w celu uregulowania tych elementów opieki, które mają wpływ na zabezpieczenie potrzeb dziecka z chorobą przewlekłą w przedszkolu – napisała Monika Horna-Cieślak. Jednocześnie zadeklarowała chęć współpracy przy działaniach na rzecz wprowadzenia nowych rozwiązań.

Czytaj: Wystąpienie do MZ