Edukacja zdrowotna nieobowiązkowa po złożeniu rezygnacji. MEN odpowiada RPD  

edukacja zdrowotna

Uczniowie niepełnoletni nie będą brać udziału w zajęciach z edukacji zdrowotnej, jeżeli ich rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły pisemną rezygnację. W przypadku uczniów pełnoletnich – taką rezygnację będą mogli złożyć oni sami. Ministerstwo Edukacji odpowiedziało Rzeczniczce Praw Dziecka w sprawie uwag do projektowanych zmian w podstawie programowej.

Monikę Horna-Cieślak, Rzeczniczkę Praw Dziecka poproszono w grudniu o opinię w sprawie projektu rozporządzeń dotyczących wprowadzenia do szkół dwóch nowych przedmiotów – edukacji obywatelskiej oraz edukacji zdrowotnej, a także kilku innych mniejszych zmian w rozporządzeniach określających podstawę programową oraz ramowe plany nauczania. W odpowiedzi, Rzeczniczka poparła wprowadzenie obu zajęć lekcyjnych, jednak zwróciła uwagę, że zmiany w podstawie nauczania spowodują zwiększenie wymiaru obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

RPD wskazała, że nowe przedmioty wprowadza się jako przedmioty obowiązkowe, bez modyfikacji ramowych planów nauczania w zakresie innych lekcji. To z kolei zwiększa tygodniowy wymiar obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

– Jest to niepokojące z tego względu, że obecnie uczniowie sygnalizują, że przy obecnie obowiązujących ramowych planach nauczania są przemęczeni i przeciążeni nauką w szkole i w domu – pisała do MEN Monika Horna-Cieślak.

Zdaniem RPD należało się zastanowić, jak wprowadzenie nowego przedmiotu wpłynie na sytuację uczniów. W przypadku edukacji zdrowotnej kwestią budzącą również zaniepokojenie Rzeczniczki Praw Dziecka było przygotowanie samych nauczycieli.

W odpowiedzi na uwagi do projektowanych zmian programowych, Barbara Nowacka, Ministra Edukacji wyjaśniła, że w wyniku konsultacji publicznych i uzgodnień edukacja zdrowotna będzie organizowana w szkołach analogicznie, jak dotychczas zajęcia z wychowania do życia w rodzinie. Nowy przedmiot zostanie wprowadzony do szkół od 1 września 2025 r.

Ministra podkreśliła, że uczniowie niepełnoletni nie będą brać udziału w lekcjach, jeżeli ich rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły pisemną rezygnację. W przypadku uczniów pełnoletnich – taką rezygnację będą mogli złożyć oni sami.

Barbara Nowacka przedstawiła też plan wprowadzenia nowego przedmiotu edukacja obywatelska. Według resortu, zajęcia mają być realizowane w liceum ogólnokształcącym i technikum w takim samym wymiarze, w jakim był realizowany wcześniej przedmiot historia i teraźniejszość.

Zwiększenie wymiaru godzin edukacji obywatelskiej – o 1 godzinę w cyklu kształcenia – w branżowej szkole I stopnia wynika z potrzeby przygotowania uczniów do świadomego i odpowiedzialnego zaangażowania obywatelskiego w społeczeństwie demokratycznym. Nowa koncepcja podstawy programowej kształcenia ogólnego dla przedmiotu obejmuje nie tylko wiedzę i umiejętności, ale również realne działania obywatelskie. Uczniowie samodzielnie lub w grupach będą podejmowali określone działania obywatelskie, takie jak np. uczestnictwo w debacie, konsultacjach czy sondzie ulicznej. Będą brali udział w spotkaniach z przedstawicielami władzy publicznej, obchodach rocznicowych, czy zbiórce publicznej.

Ponadto wszyscy uczniowie pracując w małych grupach od 3-5 osób będą realizowali w toku nauki przynajmniej jeden mały grupowy projekt edukacyjny na wybrany przez siebie temat zgodny, z wymaganiami szczegółowymi przedmiotu.

Odpowiedź ME do Rzeczniczki Praw Dziecka