Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada w sprawie OZSS

Problemy związane z długim czasem oczekiwania na sporządzenie opinii w OZSS są znane Ministrowi Sprawiedliwości, są też przedmiotem dokonywanych analiz – napisała w odpowiedzi na list Rzeczniczki Praw Dziecka Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, podsekretarz stanu w MS.

– W odniesieniu do planowanych działań na rzecz poprawy funkcjonowania Opiniodawczych Zespołów Sądowych Specjalistów (OZSS) uprzejmie informuję, że w departamencie trwają prace analityczne mające na celu wypracowanie rozwiązań usprawniających realizację zleceń sądowych oraz zwiększających efektywność pracy opiniodawczej specjalistów – napisała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. – Szczególnie istotna pozostaje kwestia pozyskiwania kandydatów do pracy w OZSS posiadających wysokie i zróżnicowane kompetencje specjalistyczne oraz zwiększenia atrakcyjności zatrudnienia w stosunku do możliwości oferowanych zwłaszcza specjalistom psychologom na rynku pracy. Zmiany będą szeroko konsultowane, w szczególności z Rzeczniczką Praw Dziecka – podkreśliła w odpowiedzi na pismo RPD w tej sprawie z 12 maja 2024 r.

Odpowiedź MS dot. długiego oczekiwania na opinię ze strony OZSS

Zdaniem resortu sprawiedliwości, głównym czynnikiem wpływającym na przewlekłość postępowania sądowego są braki kadrowe. Kolejnym – niestawiennictwo osób badanych utrzymujące się w przedziale 55-57 proc. – W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił znaczny odpływ specjalistów, głównie w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz w zakresie psychologii, co w sytuacji wzrastającej liczby zleceń w każdej kategorii spraw stanowi czynnik negatywnie wpływający na sprawność postępowania sądowego – czytamy.

Jak wyjaśnia MS, trudności z naborem kadry wynikają głównie z niskiej konkurencyjności zatrudnienia w OZSS w stosunku do innych tzw. placówek pomocowych. Pomimo wzrostu płac dla pracowników sądów, w tym OZSS, nadal oferowane stawki wynagrodzenia nie są atrakcyjne na rynku pracy specjalistów psychologów i lekarzy psychiatrów.

– Podzielam w pełni stanowisko Rzeczniczki w sprawie wpływu długiego czasu oczekiwania na sporządzenie opinii na sytuację opiekuńczo-wychowawczą małoletnich, w szczególności w sytuacji konieczności rozpoznania wniosku sądu o zabezpieczenie lub podjęcia oddziaływań terapeutycznych. Rzetelna diagnoza uwzględniająca wczesne zidentyfikowanie problemu pozwala na podjęcie efektywnej pomocy i interwencji terapeutycznej – napisała do RPD Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Odniosła się także do kwestii opiniowania dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym ze spektrum autyzmu, ADHD, ADD, dysleksją, dyspraksją. – Informuję, że w 88 proc. OZSS co najmniej jeden specjalista posiada kompetencje w zakresie diagnozowania dzieci ze specjalnymi potrzebami oraz wieloletnie doświadczenie w bezpośredniej pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych w placówkach oświatowych – dodała.