Pobyt humanitarny w Polsce. Apel Zastępcy RPD o systemową analizę spraw małoletnich cudzoziemców

Słupek granicy państwa

O wspólne pochylenie się nad sprawami rodzin cudzoziemców i małoletnich bez opieki, którym w przeszłości wydane zostały decyzje powrotowe, których jednak nie wykonano i które mogły się zdezaktualizować – zaapelował do gen. dyw. SG Roberta Bagana, Komendanta Głównego Straży Granicznej Adam Chmura, Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.

Adam Chmura zwraca uwagę na sytuację licznych rodzin cudzoziemskich (rodziców wraz z dziećmi) wobec których wydano w przeszłości ostateczną decyzję o zobowiązaniu do powrotu (najczęściej, w związku z nieudzieleniem im ochrony międzynarodowej w Polsce), którego to jednak rozstrzygnięcia w kolejnych latach, z różnych powodów, nie wykonano, co skutkuje pozostaniem ww. rodzin na terytorium RP.

Apel Zastępcy RPD do Komendanta Głównego Straży Granicznej

Dzieci wychowujące się w tych rodzinach, niejako oczekując na wykonanie decyzji powrotowej, kontynuowały i kontynuują swój proces integracji ze społeczeństwem polskim – uczęszczają do szkoły, rozwijają znajomość języka polskiego i polskiej kultury, nawiązują kolejne relacje rówieśnicze. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest dezaktualizacja stanu faktycznego, który niegdyś legł u podstaw wydania ostatecznej decyzji o zobowiązaniu danej rodziny do powrotu.

Te nowe okoliczności związane z integracją małoletnich – zdaniem Zastępcy Rzeczniczki Praw Dziecka – powinny być zawsze wnikliwie badane w toku odrębnego postępowania w sprawie udzielenia cudzoziemcom zgody na pobyt ze względów humanitarnych. Bardzo wiele z tak inicjowanych postępowań było finalizowanych decyzją o udzieleniu małoletnim (i ich rodzicom – jeśli towarzyszyli dziecku) zgody na pobyt ze względów humanitarnych.

– Stoję na stanowisku, że brak bowiem ponownego pochylenia się nad sprawą dziecka przed nakazaniem mu przymusowego opuszczenia Polski i z pominięciem kolejnych lat jego obecności i dorastania na terytorium RP – w sytuacji, gdy dla rozwoju dziecka istotny jest każdy rok – grozi naruszeniem praw takiego małoletniego określonych w postanowieniach Konwencji o prawach dziecka – wskazuje Adam Chmura w piśmie do Komendant Głównego SG.

Wspólna wstępna analiza takich przypadków, dokonana przez ekspertów Zespołu Spraw Międzynarodowych i Konstytucyjnych BRPD oraz Zarządu ds. Cudzoziemców Komendy Głównej Straży Granicznej, mogłaby pomóc wielu dzieciom-cudzoziemcom, którym powinno się umożliwić pozostanie w Polsce, zwłaszcza z uwagi na zaawansowanie ich procesu integracyjnego albo potrzeby rehabilitacji psychicznej lub fizycznej tych dzieci.

– Wyrażam nadzieję, że moja propozycja spotka się z życzliwością Pana Komendanta, będąc dowodem, że możemy i potrafimy wspólnie poszukiwać scenariuszy najlepszych dla dzieci – kończy swoje wystąpienie Zastępca RPD.