Standardy ochrony małoletnich w Biurze RPD

W Biurze Rzeczniczki Praw Dziecka wchodzą w życie standardy ochrony małoletnich. To jeden z wymogów Ustawy Kamilka, którego nadrzędnym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Monika Horna-Cieślak jest współautorką ustawy Kamilka.

Standardy ochrony małoletnich zostały wprowadzone w BRPD zarządzeniem Nr 83/2024 Rzecznika Praw Dziecka z dnia 14 sierpnia 2024 r. w sprawie wprowadzenia standardów ochrony małoletnich w Biurze Rzecznika Praw Dziecka.

Rzeczniczka Praw Dziecka przypomina, że Ustawa o ochronie małoletnich, czyli Ustawa Kamilka wprowadza nowe instrumenty ochrony praw dzieci. 15 sierpnia to nieprzekraczalna data. Od tego dnia wszystkie podmioty pracujące z dziećmi mają obowiązek wdrożenia standardów ochrony małoletnich. Ich zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa młodych osób.

– W Biurze RPD wspólnie wypracowaliśmy standardy uwzględniając specyfikę pracy naszego urzędu. Mamy jasność, kto, w jakim zakresie i za co odpowiada – podkreśla Monika Horna-Cieślak.

Standardy ochrony dzieci to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci. W miejscu, które spełnia standardy wszyscy wiedzą, jak podejmować interwencję w przypadku podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia – w danym podmiocie lub w rodzinie.

Dzięki standardom ochrony małoletnich w każdym miejscu jest  osoba, do której można zgłaszać sytuacje, kiedy ktoś wie albo ma podejrzenie, że dziecku dzieje się krzywda. W danym miejscu jest także osoba, która podejmuje interwencję i wie jakie podjąć określone (w standardach) działania, w tym np. zawiadomić policję. Co bardzo ważne, standardy, nakładają także obowiązek powołania osoby, która będzie dbać i wspierać dziecko.

W Polsce wiele dzieci doświadcza i jest narażonych na przemoc, złe traktowanie i wykorzystywanie seksualne. Takie sytuacje mogą zdarzać się w szkołach, klubach sportowych, na koloniach, zajęciach dodatkowych i w wielu innych miejscach, gdzie dzieci przebywają bez opieki rodziców lub opiekunów. – W obliczu tych niepokojących faktów, wprowadzenie standardów ochrony małoletnich jest kluczowym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom. Standardy nie tylko odpowiadają na aktualne zagrożenia. Tworzą też systematyczne ramy, które pomagają w identyfikacji i zapobieganiu przypadkom przemocy wobec dzieci – opisuje Rzeczniczka.

Dlatego kluczowe jest, by standardy wprowadzane teraz w poszczególnych placówkach czy instytucjach nie były kolejnym dokumentem „do szuflady”, ale realnie pomagały dzieciom. – Standardy muszą być jawne i jasne, co oznacza, że dostęp do dokumentu ma być otwarty dla wszystkich, a jego treść zrozumiała – podkreśla Monika Horna-Cieślak.

Standardy Ochrony Małoletnich w Biurze Rzecznika Praw Dziecka

Zarządzenie Rzecznika Praw Dziecka o wprowadzeniu standardów ochrony małoletnich